Opublikowano 2 komentarze

Najlepsze impregnaty do drewna – Ranking, porównanie

Najlepsze Impregnaty Do Drewna Na Zewnątrz

Wiosna, to czas w którym wracamy do prac ogrodowych. Podczas tego okresu zabieramy się za zabezpieczanie drewnianych elementów w naszym ogrodzie. Drewno to materiał z którego wykonane są płoty, altany czy zadaszenia tarasowe. Wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia przed śniegiem, deszczem, czy słońcem. W takiej sytuacji ważne jest, aby zastosować odpowiednie impregnaty do ochrony drewna, które pozwolą zachować piękno drewna na lata.

Obecnie na rynku znajduje się wiele różny marek impregnatów do drewna na zewnątrz. Które z nich cieszą się największym uznaniem wśród domowników? Sprawdźmy, jakie impregnaty do drewna warto wybrać, aby cieszyć się wysoką wydajnością oraz pięknym dekoracyjnym wykończeniem.

Najczęściej wybieranie Impregnaty do drewna na zewnątrz w 2024 roku:

Rodzaje impregnatów do drewna na zewnątrz

Impregnaty do drewna dobrej jakości głęboko penetrują drewno oraz je zabezpieczają. Po nasyceniu powierzchni impregnatem struktura drewna wzmacnia się oraz tworzy powłokę ochronną. Wyróżniamy dwa rodzaje impregnatów do drewna na zewnątrz: Impregnaty gruntujące – zabezpieczają drewno i chronią je przed szkodnikami, wodą, wilgocią i grzybami, natomiast Impregnaty ochronno-dekoracyjne zachowują naturalne piękno drewna podkreślając jego słoje. Aktywnie odpychają wodę oraz tworzą powłokę, która zabezpiecza nowo malowane drewno.

Impregnat żywiczny – długotrwała ochrona drewna przed czynnikami atmosferycznymi

Jeśli chcesz, aby malowana powłoka była odporna na grzyby pleśniowe i glony, a jednocześnie łatwa do czyszczenia z powierzchniowych zabrudzeń, polecanym rozwiązaniem jest impregnat żywiczny. To produkt, który zawiera wysokogruntowe żywice zwiększające odporność na ścieranie jest skuteczniejszy niż zwykły impregnat do drewna. Powłoka więc jest mało podatna na różne warunki pogodowe.

Impregnat żywiczny do drewna nadaje się do takich powierzchni jak płoty, altany, drzwi, balustrady, meble ogrodowe.

Wszystkie Kolory Altax Impregnat Zywiczny
Wszystkie Kolory Altax Impregnat Żywiczny

Impregnat dekoracyjny – podkreśla naturalne piękno drewna

Wiele osób chcąc podkreślić drewniane słoje czy naturalną strukturę drewna zastanawia się, jaki impregnat wybrać aby podkreślić drewno? Impregnat dekoracyjny to produkt, który nie zakrywa słojów, podkreśla rysunek drewna i zabezpiecza przed nadmiernym wchłanianiem wody. Impregnaty te wyróżnia również, szeroka gama kolorystyczna. Chcąc uzyskać wyjątkowy kolor wiele osób decyduje się na biały impregnat dekoracyjny do drewna.

Altax Impregnat Dekoracyjny Wszystkie Kolory 1
Wszystkie kolory Altax Impregnat Dekoracyjny

Impregnat Jedna Warstwa – ochrona drewna ogrodowego i betonu

Impregnat o gęstej konsystencji nadaje się do malowania drewna ogrodowego i płotów betonowych, do pomalowania powierzchni wystarczy jedna warstwa do pełnego zabezpieczenia powierzchni. Przedłużenie ważności impregnatu jest jak najbardziej możliwe, dlatego aby przedłużyć ochronę drewna, warto rozważyć nałożenie kolejnej warstwy impregnatu.

Dlaczego warto?

Produkt Altax Impregnat do drewna Jedna Warstwa dzięki gęstej konsystencji nie kapie i nie ścieka z pędzla podczas malowania.

Altax Impregnat Do Drewna Jedna Warstwa Wszystkie Kolory

Impregnat Hybrydowy Sadolin Classic – wzmocniona ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Impregnat gotowy do użytku od razu po otwarciu, który na tle innych preparatów tego typu wyróżnia się przede wszystkim szybkim czasem schnięcia. Podobnie jak poprzedni produkt, wykazuje wysoką wydajność (14 m2/l) i jest rozpuszczalnikowym typem impregnatu.

Wszystkie Kolory Sadolin Classic Impregnat Hybrydowy
Wszystkie Kolory Sadolin Classic Impregnat Hybrydowy

Czym cechuje dobry impregnat do drewna?

Impregnat żywiczny czy dekoracyjny – który wybrać?

Wybierając Impregnat do drewna, zwróć uwagę, czy przed jego aplikacją wymagany jest impregnat gruntujący do drewna. Jeśli chcesz zabezpieczyć drewno znajdujące się na zewnątrz, wybierz skuteczny Impregnat żywiczny Altax. Produkt tworzy trwałą matową powłokę i pozwala zachować naturalny wygląd drewna. Ponad to impregnat może być stosowany także do odnawiania starej powłoki, przed tym należy jednak usunąć wszelkie elementy po starej powłoce. Na suchą i odpowiednio przygotowaną powierzchnie należy nanieść jedną warstwę impregnatu.

Sposoby na czyszczenia drewna

Czyszczenie drewna ogrodowego z grzyba, brudu

Drewniane ogrodzenie najlepiej potraktować myjką ciśnieniową. Jeśli widzisz na nim wykwity biologiczne, usuń je mechanicznie papierem ściernym lub gąbki ściernej. Doskonale sprawdzi się również preparat do usuwania grzybobójczy, zwłaszcza jeśli wniknęły w strukturę drewna. Taki preparat pozostawić na ok 6h. Po tym czasie, ręcznie usunąć przy pomocy wody i szczotki. Gdy resztki grzyba pozostaną na drewnie należy ponownie zaaplikować preparat i pozostawić go na 3 dni, a następnie usunąć je ręcznie.

Jak Pozbyc Sie Grzyba Brudu Z Drewnianego Ogrodzenia
Jak Pozbyc Sie Grzyba Brudu Z Drewnianego Ogrodzenia

Uzupełnianie ubytków w drewnianym płocie.

Pęknięcia, szczeliny, zarysowania bądź uszkodzenia mechaniczne drewnianego ogrodzenia łatwo uzupełnisz samodzielnie z użyciem szpachli. Wystarczy stosować się do instrukcji producenta preparatu. Duże ubytki w drewnie oraz najmniejsze szczeliny trzeba precyzyjnie wypełnić. Następnie używając szpachelki wygładź powierzchnię, aby uzyskać równą powierzchnię. Odstaw do wyschnięcia, następnie przeszlifuj naprawiony obszar i zaaplikuj impregnat aby drewno zostało odpowiednio zabezpieczone.

Jaki impregnat wybrać, aby drewno nie pękało?

Pekniecia Drewna Jaki Impregnat Wybrac Aby Zapobiegac
Pekniecia Drewna Jaki Impregnat Wybrac Aby Zapobiegac

Drewno pęka zazwyczaj z powodu gwałtownych zmian wilgotności i temperatury, które powodują skurcze i rozszerzenia włókien drewna. Nadmierna wilgotność lub wysoka temperatura mogą prowadzić do szybkiego odparowania wody z drewna, co powoduje jego pękanie. Ponadto, szczeliny w drewnie pojawiają się pod wpływem nacisku lub obciążenia, szczególnie jeśli jest osłabione przez wady strukturalne lub owady. Należy jednak pamiętać, że pękanie drewna to naturalny proces i drobne pęknięcia nie stanowią zagrożenia, gdyż nie mają wpływu na wytrzymałość konstrukcji.

Stosując odpowiedni bezbarwny impregnat gruntujący do drewna możesz zapomnieć o problemie pękającego drewna, gdyż impregnat głęboko penetruje je i chroni je przed działaniem wilgoci i zmianami temperatury, które są głównymi przyczynami osłabiania drewnianej konstrukcji. Pamiętaj także aby dobrać odpowiedni impregnat owadobójczy hylotox – pomaga on pozbyć się owadów żerujących w drewnie oraz zapobiega przed ich kolejnym inwazjom.

2 komentarze do “Najlepsze impregnaty do drewna – Ranking, porównanie

  1. Świetny artykuł, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.

  2. Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *